Ako pracuje sprinklerový systém?

Ako pracuje sprinklerový systém?

Pravdepodobne ste videli mnoho filmov, kde malé množstvo dymu spustí všetky sprinklerové hlavice v budove a polieva vodou všetko a všetkých v priestore. Ale vedeli ste, že sprinklerová hlavica sa nespúšťajú dymom a už vôbec nie všetky naraz…?!

Sieť potrubia naplneného vodou pod tlakom je inštalovaná pod stropom. Jednotlivé sprinklerové hlavice sú umiestnené na rozvádzacích potrubiach, aby chránili oblasti priamo pod nimi. Vzhľadom k tomu, že voda pod tlakom je neustále v potrubí, sprinklerový systém funguje „ako na zavolanie“ na základe zvýšenej teploty v mieste umiestnenia sprinklerovej hlavice. Ak vypukne požiar, teplota vzduchu nad ohňom stúpa a aktivuje sprinklerovú hlavicu. Samotný dym sprinklerovú hlavicu aktivovať nedokáže. Ak praskne sklenená banka (alebo tavná poistka), ktorá uzatvára výtok z hlavice, hlavica sa otvorí a dôjde k poklesu tlaku nad klapkou mokrého riadiaceho ventilu, ktorá sa otvorí a voda začne prúdiť priamo k hlavici. Zároveň voda prúdi aj k poplachovému zvonu, ktorý spustí akustickú signalizáciu – poplach. Sprinklerové systémy sú preto také účinné, pretože reagujú veľmi rýchlo a výrazne znižujú riziko úmrtia či zranenia.

Väčšina požiarov však vyžaduje spustenie len jednej či dvoch sprinklerových hlavíc. Ak by to naozaj bolo tak, ako vo filmoch, tento protipožiarny systém by mohol spôsobiť viac škody ako úžitku. Takže ak by ste spálili hrianku, spustila by každú sprinklerovú hlavicu v budove, znehodnotila všetky dotknuté veci aj keď reálne žiadne riziko požiaru nehrozilo. Našťastie šikovní inžinieri, ktorí vyvinuli tieto systémy ich navrhli tak, aby znížili poškodenie majetku z vody, dymu a ohňa.

Sprinklerové hasiace systémy sa vyvíjajú viac ako dve storočia a zaznamenávajú veľké pokroky v priebehu rokov. Je pravda, že skoré verzie neboli príliš spoľahlivé a spôsobovali veľké škody z poškodenia majetku vodou, ale dnes znižujú počty úmrtia a poškodenia majetku takmer o 65%. Sprinklerový systém používa asi 6x menej vody ako požiarne hadice, sú tak menej škodlivé pre nehnuteľnosť a taktiež aj zásahu HaZz.

Next Post:
Previous Post: