Wideo obrazowanie dymu i wykrywanie płomini (VSD) – Video imaging Smoke and flame Detection (VSD)

Wideodetekcja jest nową metodą wykrywania pożaru, za pomocą kamery CCTV IP, zamiast kasycznych czujników (punktowego lub linearnego). Kamera analizuje obszar piksel po pikselu. Wszelkie oznaki dymu i/lub płomieni są potwierdzane przez „sieć neuronową“ procesora kamery. VSD analizuje zatem obraz i wykrywa dym lub płomienie nie wykorzystując ciepła, promieniowania UV i IR. Z kamery wychodzi obraz na żywo, programowany ON/NC. System posiada certyfikat urządzeń przeciwpożarowych.

VSD jest niezwykle odporny na fałszywe i nieprawdziwe alarmy. Jeśli chodzi o kamery CCTV mogą być używane zarówno w dziedzinie zagospodarowania przestrzennego obrazu, jak również ukryć miejsca, gdzie nie może dojść do powstania fałszywego alarmu. Kamery są standardowo dostarczane z obiektywem o ogniskowej f = 2,8 mm, albo f = 8 mm. Jest to odległość, w której system jest w stanie bezpiecznie wykryć pożar – do 100 metrów oraz pod kątem widzenia – 90 stopni.

System jest wyposażony w urządzenie do rejestrowania zdrzeń NVR oraz do analizy obrazu, wraz z odpowiednim oprogramowaniem.